chci webeshopseografikaochranaJoomlaprodatprodatgdpr

Responzivní web - budoucnost?

responsivní web

5 důvodů proč přejít na responsivní web?

 1. Vyhledávač Google změnil ke konci dubna 2015 algoritmus vyhledávání a to velmi zásadně! Ve výsledcích hledání bude Google odsouvat standardní weby a dávat přednost ve vyhledání webům, jež jsou optimalizovány pro tablety a telefony.
 2. Stále více lidí dává přednost před PC tabletům a mobilům, kde také surfují a hledají na internetu služby, firmy, zboží. A responsivní web na nich vypadá o mnoho lépe.
 3. Responsivní web vypadá dobře na velkém monitoru u PC, tak i na malém mobilním telefonu. Responsivní web se umí přizpůsobit a přeskládat dle velikosti okna.
 4. Responzivní web je jen jeden a nahrazuje klasický web, pro který se musel udělat navíc mobilní web.
 5. Responzivní web vyjde levněji, než mobilní verze pro klasický web.

 

Responsivní web?

Ještě nedávno lidé surfovali na internetu pouze na PC, popřípadě laptopu, ale nyní je již zcela běžné surfovat na tabletech a mobilech. Lidé již nechtějí být svazováni sezením doma u PC, či vozit s sebou těžký laptop, prostě mají jen mobil a tam je vše, kdekoliv, odkudkoli.

Díky tomu se mění technologie webových stránek, která se více přizpůsobuje mobilům a tabletům. Více zákazníků chce již ke klasickému webu s pevnou šířkou i mobilní verze, což je ale docela náročné a drahé. Cenově nejpřijatelnější je nechat si udělat jen jeden web, tzv. Responzivní web.

Jaké jsou weby?

Weby se v obecné rovině zobrazení dají rozdělit na 3 hlavní skupiny.

 • Klasický web. Klasický web má pevnou šířku, je nemobilní, neresponzivní, ale funkční na všech zařízení.
 • Mobilní web. Mobilní web se jako druhý web dodělává ke klasickému webu a je určen pouze pro mobily.
 • Responzivní web. Jen jeden web citlivý na okno displeje - jak pro velké monitory, tak i malé mobily. Dokáže se přizpůsobit oknu prohlížeče, je pohyblivý.
Klasický web
Klasický web je nejrozšířenější webovou stránkou s pevnou šířkou, nejčastěji cca 960px. Pevná šířka je dobrá pro úžasné grafické zpracování, kde si grafik musí akorát dávat pozor, aby webové stránky byly dobře nakódované pro různé webové prohlížeče. Díky své šířce je ideální pro monitor PC, laptopy, ale i větší tablety. Na mobilech jsou také vidět, ale jsou moc malé, mají malé písmo a uživatel si je musí hodně zvětšovat.
 
Mobilní web
Mobilní web je samostatný web udělaný pouze pro mobilní zobrazení a nebo je jako součást samotného webu v mobilním rozhraní - mírně osekaná,  třeba obsahuje jen menu a kategorie článků. Jak to funguje? Na straně serveru prohlížeč rozpozná, na jakém zařízení se stránky zobrazují a podle toho nechá zobrazit standardní webové stránky na PC, laptopu a na mobilu, nebo tabletu stránky mobilní. Dost často jsou na takových stránkách přepínače jako „mobilní verze,“ či naopak „klasická verze.
 
Responsivní web
Responsivní web je jen jeden a dokáže se přizpůsobit jak velkému oknu, tak i malému oknu v mobilu. Prostě se přeskládá na malou verzi nejčastěji pod sebe, či vetší verzi – vedle sebe, ale bez toho, aniž by se musel zvětšovat, či zmenšovat. Vypadá dobře tam i tam a je dobře čitelný.
 
Statisticky

Logicky se počet uživatelů, kteří používají internet, hledají a dívají se na webové stránky skrze mobilní zařízení a tabletů zvyšuje. To člověk vidí kolem sebe, na svých dětech apod. Chcete-li přesné údaje a statistiky, tak Netmonitor poprvé zahrnul do svých auditovaných měsíčních výsledků také mobilní návštěvnost českých webů.

Verdikt NetMonitoru?

NetMonitor: mobilně přistupuje k webu asi každý pátý český uživatel.

Dále také píše na svých webových stránkách: „Počet českých internetových uživatelů, kteří navštěvují webové stránky zapojené do výzkumu NetMonitor z mobilních zařízení, překročil 4 miliony. Znamená to, že v průběhu posledních 6 měsíců se tento počet zvýšil o více než 1,5 milionu uživatelů (přibližně o 60 %). Celý článek najdete zde:

http://www.netmonitor.cz/tz-jiz-4-miliony-uzivatelu-navstevuji-internet-z-mobilnich-zarizeni

Responsivní web pro koho?

Responsivní web pro všechny? To zase není až tak nutné. Klasické weby fungují dobře, a dobře jsou i vidět na tabletech a mobilech, i když je teď Google asi bude mírně odsouvat. Rozhodně byste neměli panikařit, a je zbytečné okamžitě hledat firmu, která by vám váš krásný, fungující, Klasický web měla rychle předělávat na responsivní web, či k němu přidělávat mobilní verzi. Až ak to nehoří! Ale jsou zde oblasti, které by rozhodně web optimalizováný pro tablety a telefony mít měly, aby dobře fungovaly a byly lepší než konkurence.

Oblasti, kde je nutné mít web optimalizovány pro tablety a telefony:

 •           Hotely
 •           Restaurace
 •          Seznamky
 •          Všechny eshopy,
 •           Zpravodajské portály
 •           Zábavné portály
 •           Informační servery
 •           Stavební firmy
 •           Dopravní firmy
 •           Apod.

Prostě všude tam, kde se předpokládá, že člověk tyto informace hledá tzv. „venku“ s mobilem, či tabletem v ruce.

Přechod na Responsivní web?

Přechod z klasického webu na responsivní web nelze obecně jednoduše popsat. U každého webu je to jinak. U některých webů to jde snadněji, u jiných je to složitejší. Záleží na obsahu webu, komponentách, pluginech a na dalších X věcech. Někdy stačí web upravit, jinde je lepší variantou zcela web předělat na jiný systém.

Další rozhodující věcí  je, zda-li chcete udělat pro vyhledávač Google své webové stránky optimalizovány pro tablety a telefony, aby vás ve svém hledání neodsouval, nebo jestli chcete krásné, responzivní stránky, aby fungovaly přesně tak jak chcete vy. Tam je pak cena zcela odlišná.

Názory:

Standardní web je minulost, Responsivní web je cesta vpřed a budoucnost. A hlavně, než bych zapínala PC, raději juknu na mobil, ten bere míň elektřiny.
Petra Kadlecová
 
Responsivní web jde dopředu a myslím, že pár let ani jiné webové stránky nebudou, než responsivní. Díky za pěkný web, články, je to zde pospané hezky i pro laika. Díky.
Jiří Macek
 
Je hrozné, jak jdou technologie dopředu. Mám webové stránky klasické a ani mobilní, ani responsivní web zatím nechci. Mé stránky vypadají i na mobilu dobře! Do budoucna to bude, ale bohužel asi nutné. Ach jo!
Karel Vlasák

WEB Napsali nám...

27/04/2016, 07:36
Hezký den,  prezentace vypadá přehledně, jednoduše. Zkrátka tak, jak jsem si ji představoval.    Ještě chci připomenout zda tam dáte...
08/03/2016, 07:53
Dobrý večer, píši trochu se zpožděním, ale mám pořád napilno. Prohlédli jsme si „demo-stránky“, kdy Petr měl velkou obavu (po předchozích špatných...
20/05/2015, 08:10
Dobrý den, zašedlé byly fotky při velkém náhledu, ale už přesně nevím kde. Teď je to v pořádku ,mohla se vyskytnou chyba. Logo je dobré, jen bych dal...

web

Odběr akcí, novinek

Re: webová prezentace

zenaDobrý večer,

píši trochu se zpožděním, ale mám pořád napilno. Prohlédli jsme si „demo-stránky“, kdy Petr měl velkou obavu (po předchozích špatných zkušenostech) je vůbec otevřít…

Tak moc se bál případného dalšího zklamání…Nebudu Vás napínat… „zklamání se nekonalo“ Naopak Vaše stránky jsou tím nejlepším, co nás mohlo potkat!!! Bez přehánění Vám Petr i já posíláme ten největší kompliment!!! Opravdu super!!! Děkujeme.

Stránky jsou de-facto z 90-95 % hotové a můžeme se pustit tak do „kosmetických“ úprav.... 

L.F.